Лінія розливу бутильованої води продуктивністю 240 бут/год

Лінія розливу бутильованої води продуктивністю 240 бут/год

Договірна

Під замовлення /До 90 днів/Оптом та в роздріб

Замовити

Характеристики:

Продуктивність

До 240 бут/год

Найбільший розмір тари

Ø 276- 490мм

Тара

18,9л бутель

Тип машини

Лінійна

К-ть головок наливу

2

Електроживлення

380В/50Гц

Встановлена потужність

8,9 кВт

Розхід води на налив бутлів

4600 л/год

Розхід води на ополіскування бутлів продуктом розливу

480 л/год

Внутрішній діаметр посадкової муфти вхідної магістралі

1'

Місткість ванни санітарної обробки

40 л

Внутрішній діаметр посадкової муфти зливної магістралі

32.0 мм

Розхід стиснутого повітря

190 л/хв

Робочий тиск в пневматичній системі

0,8….1,0 МПа

Внутрішній діаметр штуцера повітряної магістралі

Æ 10 ММ

Кількість позицій

6

Кількість рядів

2

Габаритні розміри ДхШхВ

3285Х1750Х1550мм

Габаритні розміри рольганга яким комплектується ДхШхВ

1000Х360Х490мм

Загальна вага

800 кг

Опис:

Склад лінії розливу:

  • Напівавтомат видуву ПЕТ бутлів 18,9л.(при умові використання ПЕТ бутлів).
  • Напівавтомат зовнішньої та внітрішньої мийки з функцією декапера BS-1.-2шт.
  • Моноблок QGF 240 (мийка, ополіскування,розлив,закупорення).
  • Вхідний та вихідний конвеєр з пристроєм завантаження
  • Пристрій світлоперевірки.
  • Термотунель.
  • Машина для одягання пакетів.

Принцип роботи:

В залежності від того,який вид тари використовує замовник підрізняються початкові етапи.При використанні ПЕТ тари 18,9 літрів використовується напвавтомат видуву для формування тари .При використанні полікарбонатної тари,вона ,скоріш за все постк=упає вже готовою.Оператор проводить поверхневий огляд тари та при наявності сильних забруднень пропускає бутель через напівавтомат мийки ,після чого вручну завантажує бутель до моноблоку розливу.При відсутності видиих забруднень допускається завантаження бутля безпосередньо до моноблоку розливу.В моноблоці всі операції відбуваються автоматично всередині ізольованого корпуса і виконуються в п'ять стадій:

Бутель встановлюється оператором в приймальний лоток, при цьому вінсамостійно зісковзує вниз і встановлюється в супутник конвеєра.При наявності пристрою завантаження цей процес автоматизований. Конвеєр зупиняє бутлі над кожною форсункою для послідовної їх обробки, яка відбувається в кілька етапів.

1 етап. Мийка внутрішньої поверхні бутля з застосуванням підігрітого миючого розчину відбувається по черзі на двох позиціях конвеєра. У баку  встановлений ТЕН для підігріву розчину до потрібної температури заданої на панелі оператора,яка автоматично підтримується. Розчин на форсунки подається насосом , стікає з бутля в збірний піддон  і повертається в нагрівальний бак.

2 етап. Ополіскування бутля від миючого розчину зсередини і зовні оборотною водою відбувається на одній позиції конвеєра всередині бутля форсункою і одночасно зовні - кільцеподібним розпилювачем зверху. Вода на форсунки подається насосом , стікає з бутля в збірний піддон  і повертається в бак .

3 етап. Остаточне ополіскування бутля всередині здійснюється продуктом розливу за допомогою однієї форсунки на одній позиції конвеєра. Відбір води походить від насоса , що наливає бутель продуктом, через електромагнітний клапан. Потім вода зі збірного піддону  переливається в бак  оборотної води попереднього етапу. На наступній позиції конвеєра бутель звільняється від залишків води.

В кінці конвеєра супутник, перевертаючись, викидає бутель в лоток розливу, який подає її під наливочний  клапан з пневмоцилиндром.

Далі пневмоцилиндр опускає наливний клапан і відбувається налив водою бутля насосом  за час, заданий в контролері. Корекція часу наливу доступна оператору з дискретністю 0,1 секунди для підстроювання під конкретні умови наливу.

Налитий бутель пневмоцилиндр за допомогою вилки переміщує під закупорення; бутель, переміщаючись, знімає на себе із короба пробку. Потім опускається головка закупорення і напресовує пробку на горло пляшки. Наступним ходом вилки закритий  бутель виштовхується на вихідний конвеєр.

Пробка засипається в орієнтатор вручну. Час роботи орієнтатора збігається з часом наливу бутля. З орієнтатора зорієнтована пробка по каналу переміщається в скліз.

Рухаючись по конвеєру бутель проходить екран світлоперевірки,термотунель та потрапляє на машину для одягання пакетів.Після чого потрапляє на накопичувальний стіл чи рольганг та в подальшому переміщується на склад готової продукції.

Замовлення обладнання

Ви звертаєтесь із попереднім замовленням Лінія розливу бутильованої води продуктивністю 240 бут/год